Wspieranie rodziny - Świadczenie rodzicielskie

Wydział/Jednostka prowadząca

Poznańskie Centrum Świadczeń

Wymagane dokumenty

Urodziło Ci się dziecko? Nie przysługuje Ci zasiłek macierzyński lub uposażenie macierzyńskie? Możesz ubiegać się o świadczenie rodzicielskie.

Osobami uprawnionymi do pobierania tego świadczenia są m.in.:

  • osoby bezrobotne (niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy),
  • studenci,
  • rolnicy,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło),
  • osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

O świadczenie rodzicielskie może ubiegać się rodzic, opiekun faktyczny dziecka, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia (opiekun faktyczny - to osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i jednocześnie złożyła do sądu wniosek o przysposobienie dziecka), rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu - do ukończenia 10. roku życia; osoba, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia.

Jeżeli tak jest, to wypełnij wniosek.

Wniosek wraz z załącznikami możesz pobrać na tej stronie, w zakładce "Formularze do druku". Wniosek wraz z załącznikami możesz otrzymać też w Dziale Obsługi Klienta Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Do wniosku dołącz:

  • prawomocne orzeczenie sądu rodzinnego stwierdzające przysposobienie lub zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka;
  • inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania świadczenia
  • oświadczenie dotyczące formy wypłacania świadczeń;

jeżeli jesteś cudzoziemcem:

  • kopię karty pobytu w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub 186 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej;
  • kopię karty pobytu w przypadku cudzoziemca posiadającego kartę pobytu z adnotacją ,,dostęp do rynku pracy''.

Miejsce złożenia dokumentów

Poznańskie Centrum Świadczeń w Poznaniu

  • przy ul. Wszystkich Świętych 1
  • przy ul. Małachowskiego 10

Wybierz odpowiednią dla Ciebie formę złożenia wniosku:

  • za pośrednictwem strony internetowej www.empatia.mrpips.gov.pl
  • za pośrednictwem placówki pocztowej
  • osobiście - poprzez złożenie wniosku w siedzibie PCŚ

Nie chcesz czekać w kolejce - umów się na wizytę. Możesz to zrobić:

  • przez stronę internetową Poznańskiego Centrum Świadczeń, poprzez zakładkę: "umów się na wizytę"
  • dzwoniąc do POZnan* Kontakt pod numer 61 646 33 44

Poznańskie Centrum Świadczeń otwarte jest:

  • w poniedziałek od godziny 7:30 do 16:00
  • we wtorek od godziny 7:30 do 15:30
  • w środę od godziny 7:30 do 15:00
  • w czwartek od godziny 7:30 do 15:30
  • w piątek od godziny 7:30 do 15:00

Termin i sposób załatwienia

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia rodzicielskiego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej w ciągu 1 miesiąca od daty złożenia kompletu dokumentów. W przypadku konieczności przeprowadzenia szczegółowego postępowania administracyjnego, termin załatwienia sprawy może ulec wydłużeniu.

Jeśli dokumenty złożysz do 10 dnia miesiąca, świadczenie rodzicielskie zostanie wypłacone do końca miesiąca, natomiast jeśli wszystkie dokumenty złożysz po 10 dniu miesiąca, wówczas świadczenie rodzicielskie zostanie wypłacone do końca następnego miesiąca.

Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się począwszy od miesiąca urodzenia lub przysposobienia dziecka, a w przypadku osób (opiekun faktyczny dziecka, rodzina zastępcza), od miesiąca objęcia dziecka opieką, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka, a w przypadku osób (opiekun faktyczny dziecka, rodzina zastępcza), od dnia objęcia dziecka opieką. W przypadku złożenia wniosku po ww. terminie, prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Podstawa prawna

  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;
  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne;
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.

Tryb odwoławczy

Jeśli nie zgadzasz się z wydaną decyzją, możesz odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu. Masz na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie składasz za pośrednictwem Poznańskiego Centrum Świadczeń. 

Inne informacje

Cudzoziemiec mieszkający w Polsce to obywatel:

  • innego państwa Unii Europejskiej (UE) oraz obywatel państwa spoza UE, gdy Twoje państwo podpisało z Polską umowę o zabezpieczeniu społecznym, w której przewidziano prawo do świadczenia rodzicielskiego w Polsce. Sprawdź, które państwa spoza UE mają umowę z Polską o zabezpieczeniu społecznym,  
  • mający zezwolenie na pobyt stały, 
  • mający zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  • mający zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą w zawodzie, który wymaga wysokich kwalifikacji,
  • mający zezwolenie na pobyt czasowy - ponieważ inne państwo UE udzieliło Ci zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE - oraz zamierzasz w Polsce: pracować, prowadzić działalność gospodarczą, podjąć lub kontynuować studia lub szkolenie zawodowe. Taka osoba może wykazać również inne okoliczności, które uzasadnią zamieszkiwanie w Polsce, 
  • mający status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
  • mający kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy". Ten punkt nie dotyczy osoby, która jest obywatelem państwa spoza UE, ale ma zezwolenie na pracę w państwie UE na okres do 6 miesięcy albo jest przyjęta w celu podjęcia studiów albo ma prawo do pracy na podstawie wizy. 

Jeśli mieszkasz poza Polską, w kraju UE - dowiedz się, czy kraj, w którym mieszkasz, również przyznaje podobną pomoc finansową.

Obowiązek informacyjny

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, że:

  1. Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Poznańskie Centrum Świadczeń z siedzibą przy ul. Wszystkich Świętych 1, 61-843 Poznań.
  2. Wyznaczono inspektora ochrony danych, z którym można się kontaktować poprzez e-mail: daneosobowe@pcs-poznan.pl lub pisemnie na adres: ul. Wszystkich Świętych 1, 61-843 Poznań.
  3. Pani / Pana dane będą przetwarzane w celu wypełnienia obowiązku prawnego dot. ustalenia prawa do świadczenia rodzicielskiego wynikającego z ustaw: ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
  4. Dane po zrealizowaniu celu, dla którego zostały zebrane, będą przetwarzane do celów archiwalnych i przechowywane przez okres niezbędny do zrealizowania przepisów dotyczących archiwizowania danych obowiązujących u Administratora.
  5. Osoby, których dane dotyczą, mają prawo do:
    1) dostępu do swoich danych osobowych;
    2) żądania sprostowania danych, które są nieprawidłowe;
    3) żądania usunięcia danych, gdy:
    a) dane nie są już niezbędne do celów, dla których zostały zebrane;
    b) dane przetwarzane są niezgodnie z prawem;
    4) żądania ograniczenia przetwarzania, gdy:
    a) osoby te kwestionują prawidłowość danych;
    b) przetwarzanie jest niezgodne z prawem, a osoby te sprzeciwiają się usunięciu danych;
    c) Administrator nie potrzebuje już danych osobowych do celów przetwarzania, ale są one potrzebne osobom, których dane dotyczą, do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
  6. Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  7. Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym.
  8. Dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób opierający się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu.

Historia zmian

udostępniający/wytwarzający: Lidia Janas
ostatnia zmiana w dniu 2018-06-12 14:52 - dodanie do kategorii (Aktualizacja)