Miasto przeciw osteoporozie

od 2023-07-03

Miejski program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy będzie kontynuowany - taką decyzję podjęli radni podczas sesji. Podobnie jak obecnie, będą mogły z niego skorzystać poznanianki, które mają 50 lub więcej lat.

Prowadzony przez Miasto program profilaktyczny, który pozwala szybko wykryć osteoporozę, to propozycja dla kobiet, które skończyły 50 lat. Podczas piątkowej sesji radni zgodzili się, że zostanie on przedłużony na lata 2024-2027. Szacuje się, że w tym czasie będzie mogło z niego skorzystać ponad 3,8 tysiąca osób. Miasto zamierza przeznaczyć na to 300 tys. zł. rocznie.

Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego, która charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem złamań kości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za chorobę cywilizacyjną. Potocznie zwana jest "cichym złodziejem kości", ponieważ polega na stopniowym zaniku tkanki. Jest to proces bezbolesny, dlatego chorzy często dowiadują się o nim zbyt późno, często dopiero przy okazji złamań, które mogą być skutkiem niewielkiego nawet urazu. 

Z kolejnej edycji miejskiego programu - podobnie jak z obecnej - będą mogły skorzystać kobiety w wieku 50 lat i więcej, zameldowane na stałe lub czasowo w Poznaniu, które rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w urzędzie skarbowym właściwym dla stolicy Wielkopolski. 

Ważnym elementem programu będzie edukacja. Uczestniczki programu zostaną poinformowane o objawach i powikłaniach choroby, a także o tym, jak zapobiegać czynnikom ryzyka. 

Więcej szczegółów dotyczących przyszłej edycji programu zostanie podanych po wyłonieniu jego realizatora. Informacje na temat bieżącej edycji znajdują się na stronie poznan.pl/zdrowie.

Metryczka

Odpowiedzialny za treść: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych
Data wytworzenia informacji: 2023-07-03 00:00
Opis zmian: Publikacja informacji dla mieszkańca (Wprowadzenie informacji)
Opublikował(a): Hanna Waligóra
Data i godzina publikacji: 2023-07-03 10:35