Deklaracje do CEEB - trzeba się pospieszyć

Obrazek informuje, że wraz z końcem czerwca ułynie termin składania deklaracji do CEEB. Obrazek informuje, że wraz z końcem czerwca ułynie termin składania deklaracji do CEEB.

od 2022-06-10

Do 30 czerwca 2022 r. należy złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza. Wiedza o tym, z jakich źródeł ogrzewania korzystają mieszkańcy, ułatwi likwidację głównego źródła zanieczyszczeń - starych, niskoemisyjnych pieców, czyli tzw. kopciuchów. 

Wraz z końcem czerwca mija termin na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to obowiązkowe. Każdy właściciel lub zarządca budynku musi poinformować o zainstalowanym źródle ciepła.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby:

  • elektronicznie, przez stronę www.zone.gunb.gov.pl, wykorzystując do tego profil zaufany, e-dowód albo podpis kwalifikowany (złożenie dokumentu w formie elektronicznej to najszybszy i najwygodniejszy sposób),
  • w wersji papierowej - składając ją osobiście w Poznańskim Centrum Świadczeń albo wysyłając pocztą na adres PCŚ (ul. Wszystkich Świętych 1, 61-843 Poznań).

Więcej informacji, w tym wzory deklaracji do pobrania i przykładowo wypełnione, można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

W przypadku mieszkańców bloków to zarządcy (spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa) zgłaszają wspólne źródło ciepła. Jeżeli jednak w lokalu znajduje się także źrodło indywidualne, takie jak np. kominek, bojler elektryczny lub koza, wówczas jego właściciel musi złożyć deklarację samodzielnie.

W deklaracji wyszczególnione są źródła ciepła, które należy zgłosić, są to:

  • miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza,
  • kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
  • kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem,
  • kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
  • piec kaflowy na paliwo stałe,
  • trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa,
  • kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
  • kocioł olejowy,
  • pompa ciepła,
  • ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny,
  • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

Urządzeń, których nie ma wskazanych w deklaracji, nie należy zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, są to np. panele fotowoltaiczne czy klimatyzatory.

W deklaracji, oprócz źródeł ciepła dla pozycji:

  • kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
  • kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem

należy wskazać klasę oraz liczbę zainstalowanych kotłów na paliwo stałe, a także rodzaj paliw stałych, jakie są w nich używane (klasę kotła można znaleźć na tabliczce znamionowej albo w dokumentach gwarancyjnych).

Dla budynków mieszkalnych należy wypełnić formularz A, dotyczy ona budynków jednorodzinnych - w tym w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, budynków wielorodzinnych oraz budynków zbiorowego zamieszkania. W przypadku budynków niemieszkalnych trzeba wypisać formularz B.

Na zgłoszenie źródła ciepła uruchomionego przed 1 lipca 2021 r. mieszkaniec ma 12 miesięcy - zatem termin ten mija 30 czerwca 2022 r. Jeżeli natomiast zostało ono uruchomione po tym czasie, termin złożenia deklaracji jest znacznie krótszy - to tylko 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła.

Czemu służy deklaracja do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków? 

Celem przedsięwzięcia jest pozyskanie pełnej informacji o strukturze zaopatrzenia w ciepło miasta. Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wszedł w życie 1 lipca 2021 roku i wynika z decyzji Ministra Rozwoju Pracy i Technologii. 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych. To miejsce, w którym będą dostępne również szczegóły na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System jako centrum wiedzy dla obywatela w znaczący sposób ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła. Dzięki szczegółowym danym o budynkach będzie znana lepiej sytuacja w mieszkalnictwie. 

CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej. Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji obiektu.

Obrazek informuje, że wraz z końcem czerwca ułynie termin składania deklaracji do CEEB.

Metryczka

Odpowiedzialny za treść: Kacper Stępień
Data wytworzenia informacji: 2022-06-10 00:00
Opis zmian: Umieszczenie informacji: Deklaracje do CEEB - trzeba się pospieszyć (Wprowadzenie informacji)
Opublikował(a): Kacper Stępień
Data i godzina publikacji: 2022-06-10 10:04