Mobilna metropolia - konsultacje społeczne

od 2023-06-28

Rozpoczyna się kolejny etap prac nad strategicznym dokumentem dla Metropolii Poznań. Jest to długoterminowa wizja, zawierająca konkretne cele w zakresie poprawy transportu na jej obszarze. Chodzi o określenie kierunków rozwoju transportu publicznego i prywatnego, które pozwolą połączyć oczekiwania mieszkańców i obecne wyzwania stojące przed Poznaniem.

"Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040" powstaje przede wszystkim dla mieszkańców. Ma spełniać ich potrzeby w zakresie transportu publicznego, dlatego tak istotnym elementem są konsultacje. Dzięki tym spotkaniom tworzony plan przyszłości regionu odpowie na oczekiwania i potrzeby funkcjonowania poszczególnych gmin w obszarach: transportu, zagospodarowania przestrzennego, środowiska, gospodarki, polityki społecznej, zdrowia, bezpieczeństwa.

Na spotkania zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Metropolii Poznań (czyli gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne). Terminy konsultacji:

  • 28 czerwca, środa (spotkanie tylko w formie online, za pośrednictwem aplikacji Teams) godz. 18:00,
  • 29 czerwca, czwartek (spotkanie stacjonarne transmitowane online) o godz. 10:00 oraz o godz. 16:00,
  • 3 lipca, poniedziałek (termin dla mieszkańców Poznania, spotkanie stacjonarne oraz online) godz. 16:00.

Spotkania stacjonarne (również to 29 czerwca, otwarte dla mieszkańców wszystkich gmin Metropolii) odbędą się w Urzędzie Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17. 

Udział w spotkaniach jest możliwy wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Zapisy dostępne są na stronie: https://app.evenea.pl/event/konsultacje-spoleczne-mobilna-metropolia/.

7 podstawowych korzyści dla mieszkańców z wprowadzenia dobrego Planu Zrównoważonej Mobilności:

  • stworzenie spójnej sieci infrastruktury rowerowej (tras i ścieżek rowerowych), w kontekście komunikacyjnym, jak i turystycznym;
  • atrakcyjniejsza i bardziej dostępna komunikacja zbiorowa, zapewnienie wszystkim mieszkańcom obszaru Metropolii Poznańskiej takich opcji transportowych, które umożliwiają łatwy dostęp do celów podróży i usług;
  • wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności pieszych i rowerzystów;
  • zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego;
  • redukcja zanieczyszczenia powietrza i hałasu, emisji gazów cieplarnianych oraz konsumpcji energii;
  • powstawanie nowych centrów przesiadkowych oraz parkingów "parkuj i jedź";
  • pozytywny wpływ na atrakcyjność i jakość środowiska miejskiego z korzyścią dla mieszkańców i gospodarki.

Metryczka

Odpowiedzialny za treść: Gabinet Prezydenta
Data wytworzenia informacji: 2023-06-26 00:00
Opis zmian: Konsultacje społeczne (Wprowadzenie informacji)
Opublikował(a): Beata Skrzypczak
Data i godzina publikacji: 2023-06-28 08:58