Od 17 czerwca każdy kierowca świadczący usługi przewozu osób musi posiadać polskie prawo jazdy

od 2024-06-06

W wyniku zmian w prawie, kierowcy taksówek oraz innych pojazdów służących do przewozu osób, posiadający zagraniczne prawo jazdy, muszą przedstawić w urzędzie miasta prawo jazdy wydane w Polsce. 

Przedsiębiorcy osobiście wykonujący przewozy oraz zatrudnieni kierowcy, posługujący się zagranicznym prawem jazdy, muszą dostarczyć do urzędu polskie prawo jazdy (czyli wydane w Polsce). Mają na to niecałe 2 tygodnie. Po 17 czerwca zagraniczny dokument nie będzie już honorowany. Kierowca nie będzie spełniał wymagań ustawowych, w związku z czym nie będzie mógł przewozić osób.

Powyższy obowiązek dotyczy kierowców wykonujących:

  • usługi przewozu taksówką,
  • usługi przewozu samochodem osobowym,
  • usługi przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Uwaga! Obowiązek aktualizacji dokumentów zatrudnionych kierowców spoczywa na przedsiębiorcy posiadającym licencję.

Złożenia wniosku o aktualizację wraz z czytelną kserokopią prawa jazdy należy dokonać podczas umówionej wizyty w Urzędzie Miasta Poznania - w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, Oddziale Licencji na Transport Drogowy i Kontroli przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 lub wysłać pocztą na podany adres.

Na wizytę można umówić się poprzez stronę internetową lub dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt pod numer telefonu 61 646 33 44.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Obcokrajowcy posiadający wyłącznie zagraniczne prawo jazdy muszą wymienić je na polskie. Wymiany dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem można dokonać w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (przy ul. Gronowej 22a). Na tę usługę nie obowiązuje rejestracja wizyt.

Metryczka

Odpowiedzialny za treść: Gabinet Prezydenta
Data wytworzenia informacji: 2024-06-05 00:00
Opis zmian: Interpunkcja (Aktualizacja)
Opublikował(a): Anna Dąbrowska
Data i godzina publikacji: 2024-06-06 10:55