Podatek można rozliczyć bez wychodzenia z domu

od 2024-02-12

W Poznaniu podatek od nieruchomości, od środków transportowych, rolny i leśny można łatwo, szybko i bez wychodzenia z domu zgłosić i rozliczyć poprzez stronę internetową Przyjazne Deklaracje. System przeprowadza klienta krok po kroku przez cały proces i automatycznie dobierze stawki.

Przyjazne Deklaracje to internetowe narzędzie ułatwiające obowiązek wypełniania i składania deklaracji podatkowych i opłat lokalnych. Poznaniacy mogą z niego korzystać od 2021 roku. Strona pozwala w najprostszy i najszybszy możliwy sposób wypełnić niezbędne dokumenty i dostarczyć je na czas do urzędu.

Co podlega opodatkowaniu?

Zakup działki, mieszkania czy budynku wymaga zapłaty podatku od nieruchomości zarówno przez osoby fizycznie, jak i prawne. Deklarację podatkową muszą wypełnić także m.in. właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony. Posiadacze gruntów oraz lasów są zobowiązani do złożenia deklaracji lub informacji, a także opłacenia podatków rolnego lub leśnego. 

Ponadto każdy właściciel domu, w którym powstają odpady komunalne, powinien złożyć deklarację dotyczącą wysokości opłaty za gospodarowanie nimi. W przypadku właścicieli mieszkań opłata za odpady wliczona jest w czynsz, a do złożenia deklaracji zobowiązane są wspólnoty, administratorzy, spółdzielnie.

Co ważne, wszystkie te deklaracje można przygotować przy pomocy specjalnego kalkulatora dostępnego na portalu. Automatycznie dobiera on stawki i prawidłowo oblicza wysokość danego podatku, co pozwala uniknąć pomyłek. Klient na końcu otrzymuje komplet dokumentów gotowych do złożenia online - za pomocą Profilu Zaufanego i systemu ePUAP. Co więcej, kalkulator deklaracji zapamiętuje dane na przyszły rok, dzięki czemu nie trzeba wpisywać ich ponownie. 

Strona Przyjazne Deklaracje jest również kompendium wiedzy na temat podatków i opłat lokalnych. Można się z niej dowiedzieć, kiedy upływają terminy płatności, komu przysługują zwolnienia, a także co zrobić, aby zapłacić zaległy podatek. 

Rocznie do Urzędu Miasta Poznania spływa ponad 30 tys. deklaracji, z czego ok. 23% składanych jest online

Wpływy z podatków zmieniają Poznań na lepsze 

Pieniądze z podatków i opłat lokalnych wracają do mieszkańców. Dzięki nim budowane są nowe chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola. Pozwalają organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a także ogólnodostępne imprezy i festiwale dla wszystkich poznanianek i poznaniaków. To także inwestycje w ochronę zdrowia i realizację projektów skierowanych do seniorów.

Metryczka

Odpowiedzialny za treść: Gabinet Prezydenta
Data wytworzenia informacji: 2023-12-11 00:00
Opis zmian: Podatki można rozliczać online przez Przyjazne Deklaracje. (Wprowadzenie informacji)
Opublikował(a): Beata Skrzypczak
Data i godzina publikacji: 2024-02-12 15:23