Punkt Opieki Farmaceutycznej
od 2023-07-06
W Poznaniu działa Punkt Opieki Farmaceutycznej. Seniorzy i seniorki ze stolicy Wielkopolski, którzy na co dzień przyjmują dużo leków, mogą w nim bezpłatnie skonsultować się z farmaceutą. To okazja, by sprawdzić, czy preparaty nie wykluczają się nawzajem.
Z bezpłatnej pomocy farmaceuty mogą skorzystać osoby, które przyjmują co najmniej 10 preparatów leczniczych lub suplementów diety. Wsparcie przeznaczone jest dla mieszkanek i mieszkańców Poznania w wieku 70+ (rok urodzenia - 1953 lub wcześniej).
Konsultacje są przeprowadzane indywidualnie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Odbywają się w budynku należącym do Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu - w Centrum Stomatologii przy ul. Bukowskiej 70 (pokój A010). W szczególnych wypadkach możliwe jest także umówienie konsultacji online.
Aby umówić się na pierwszą wizytę, należy zadzwonić na Poznań Kontakt pod numer tel. 61 646 33 44 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.00) lub pod numer tel. 602 111 797 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00, na ten numer można też wysłać SMS o treści "Zgłaszam się do POF").
Zgłosić może się sam senior, ale także jego opiekun (w przypadku gdy starsza osoba nie będzie sama mogła dotrzeć do punktu). Przyjmowane są również zgłoszenia od opiekunów seniorów przebywających w domach pomocy społecznej - w takim przypadku istnieje możliwość przeprowadzenia konsultacji farmaceutycznych w DPS.
Na pierwszą wizytę należy przygotować:
- dokument, w którym jest podany adres zamieszkania (np. dowód osobisty, rachunek za media, recepta lub wypis ze szpitala);
- listy wszystkich pobieranych preparatów (zarówno na receptę, jak i bez);
- dokumentację medyczną (aktualne wyniki badań, wyniki konsultacji specjalistycznych, wypisy ze szpitala, itd.).
Czas pierwszej wizyty to 30-60 minut. Podczas niej specjalista zbierze wywiad medyczny i farmakoterapeutyczny, założy stosowną dokumentację oraz wyda ewentualne pierwsze zalecenia. Następnie (poza wizytą) dokona dokładnego przeglądu przyjmowanych preparatów i opracuje szczegółowe zalecenia. Podczas drugiej wizyty zalecenia te, a także (w uzasadnionych przypadkach) list skierowany do lekarza rodzinnego zostaną przekazane seniorowi.
Projekt jest realizowany przez Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, tel. 61 873 83 27.
Metryczka
Odpowiedzialny za treść: Poznań Kontakt
Data wytworzenia informacji: 2023-07-06 00:00
Opis zmian: Publikacja informacji dla mieszkańca (Wprowadzenie informacji)
Opublikował(a): Hanna Waligóra
Data i godzina publikacji: 2023-07-05 14:43