Sprzedaż końcowa węgla dla mieszkańców

od 2023-05-10

  • 10 maja rozpoczęła się końcowa sprzedaż węgla po cenach preferencyjnych dla mieszkańców Poznania. Pozostało 5 ton opału. Aby go kupić, trzeba mieć zaświadczenie wydane przez Poznańskie Centrum Świadczeń. 

Do 30 kwietnia 2023 roku osoby uprawnione mogły kupić maksymalnie 3 tony węgla po preferencyjnej cenie. Wynikało to z przyjętej przez Sejm ustawy. Weszła w życie kolejna ustawa, która reguluje sprzedaż pozostałego w gminach węgla, tzw. sprzedaż końcową.

Zmiany w ustawie zakładają:

  1. wydłużenie okresu działania ustawowego systemu dystrybucji węgla; Mieszkańcy będą mogli składać wnioski o wydanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zakupu węgla po cenie preferencyjnej do 30 czerwca br. na węgiel pozostały w gminach, co pozwoli na wyprzedanie ewentualnie posiadanych przez gminy zasobów węgla. Sprzedaż końcowa może być prowadzona najpóźniej do 31 lipca 2023 r.
  2. brak limitu ilościowego na jedno gospodarstwo domowe. Tym samym niezależnie od tego, czy mieszkaniec kupił już węgiel w ilości maksymalnej przewidzianej ustawą, teraz będzie mógł zakupić dodatkową ilość węgla..
  3. węgiel dla mieszkańców innych gmin. Zgodnie z nowelizacją będzie możliwy zakup węgla przez mieszkańców innych gmin na podstawie posiadanego zaświadczenia, o ile są uprawnieni do dodatku węglowego.

Sprzedaż końcowa

Na terenie Poznania do sprzedaży węgla uprawniona jest firma:
AL PARI sp. Jawna Piotr Ostrowski, Elżbieta Pieprzycka,
ul. Romana Maya 42-50, 61-371 Poznań
nr tel. 61 653 00 12 lub 61 87 50 345.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek-piątek 7- 15,
  • sobota 7 - 12,
  • niedziela - zamknięte.

Asortyment opału pozostały do sprzedaży - węgiel 8-25 w ilości 5 ton. 

Cena za tonę opału wynosi 2100 zł - płatne gotówką w momencie zakupu. Po odbiór węgla można przyjechać własnym samochodem. Skład węgla oferuje transport opału pod adres zamieszkania (na terenie Poznania). Jest to usługa dodatkowo płatna. Uwaga: cena obejmuje tylko dowóz węgla, z jego wyładowaniem, ale bez wniesienia.

Kto może kupić tańszy węgiel?

Aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, należy mieć zaświadczenie, które potwierdza uprawnienia do dodatku węglowego lub spełnianie warunków do jego przyznania. Można już się po nie zgłaszać do Poznańskiego Centrum Świadczeń.
Dodatek węglowy przysługuje osobom, których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi (węglem, brykietem lub peletem). Te źródła ogrzewania powinny być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

By dostać wymagane zaświadczenie, trzeba złożyć wniosek w Poznańskim Centrum Świadczeń - dobrze zrobić to jak najszybciej. Należy zarezerwować wizytę poprzez miejską infolinię (nr telefonu 61 646 33 44) lub formularz internetowy dostępny na stronie PCŚ: www.pcs.poznan.pl

Metryczka

Odpowiedzialny za treść: Małgorzata Michalska-Dudek
Data wytworzenia informacji: 2023-05-10 00:00
Opis zmian: Dodanie informacji: Sprzedaż końcowa węgla dla mieszkańców (Wprowadzenie informacji)
Opublikował(a): Kinga Kozłowska
Data i godzina publikacji: 2023-05-10 14:23