Biuro Rzeczy Znalezionych w Poznaniu

od 2022-08-11

Telefony, portfele, biżuteria, rowery czy młot udarowy - w Poznaniu każdego miesiąca gubione są dziesiątki przedmiotów. Część z nich trafia do Biura Rzeczy Znalezionych. Jego pracownicy robią wszystko, co w ich mocy, by oddać zguby właścicielom.

Biuro Rzeczy Znalezionych działa w budynku urzędu miasta przy placu Kolegiackim 17. Można tam przynieść przedmioty, które zostały znalezione w Poznaniu. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 - to najlepsze miejsce, do którego można odnieść zgubę lub zgłosić poszukiwanie zagubionej rzeczy.

Czasami zdarza się, że Biuro Rzeczy Znalezionych nie przyjmuje rzeczy. Jest tak w przypadku, gdy ich szacunkowa wartość jest mniejsza niż 100 zł albo gdy nie zostały znalezione na terenie Poznania i gdy Poznań nie jest miejscem zamieszkania znalazcy. Pracownicy biura nie przyjmą również przedmiotów, które zostały celowo wyrzucone. 

Najczęściej gubionym przedmiotem jest oczywiście telefon. Aktualnie w zasobie biura znajduje się ich ponad 150 - od starszych modeli aż po nowoczesne smartfony i iPhone'y. Często gubione są także portfele z zawartością, obecnie na właścicieli czeka ich aż 50. Zdarza się również - wcale nierzadko - że do biura odnoszona jest sama gotówka. 

Na odbiór w biurze czekają również rowery (obecnie: 12 sztuk plus jedna rama rowerowa), zarówno miejskie, jak i górskie czy trekkingowe. Ktoś zgubił hulajnogę, ktoś inny - aparat fotograficzny. Znaleziono również sporo biżuterii. Są i mniej oczywiste zguby, takie jak wózek inwalidzki, wózek dziecięcy, gitary, terminal płatniczy czy młot udarowo-obrotowy ze szlifierką kątową. Wśród nietypowych i nieodebranych przedmiotów była także walizka, wypełniona nowymi, niezapisanymi kartkami walentynkowymi. 

W poszukiwaniu właściciela

Zawsze, gdy ktoś przyniesie coś do biura, jego pracownicy zaczynają poszukiwania właściciela zguby. Nie zawsze jednak łatwo go ustalić. 

- Wszystko zależy od tego, co zostało znalezione- wyjaśnia Natalia Nowak, która pracuje w Biurze Rzeczy Znalezionych. - Jeśli trafi do nas portfel z dowodem osobistym czy prawem jazdy, sprawa jest łatwiejsza: dokumenty zgodnie z prawem odsyłamy do jednostki, która je wydała i występujemy o udostępnienie danych adresowych, żeby móc skontaktować się z właścicielem. Zdarza się, że w portfelu nie ma dokumentów, ale są np. karty lojalnościowe. Wtedy możemy próbować skontaktować się ze sklepem. W przypadku telefonów komórkowych możemy prosić o pomoc operatora karty SIM. Sposobów jest wiele - zawsze robimy wszystko, co w naszej mocy, by zwrócić zgubiony przedmiot. Nie zawsze jednak jest to proste.

Właściciele mają dwa lata na odebranie swoich rzeczy. Mogą to zrobić, gdy uprawdopodobnią prawo własności do depozytu. Muszą też pokazać swój dowód tożsamości oraz uiścić opłatę. Jeśli w ciągu dwóch lat nikt nie odbierze zguby, rzeczy przechodzą na osobę, która je znalazła - o ile odbierze je w wyznaczonym terminie. Jeśli tak się nie stanie, właścicielem zostaje Miasto Poznań.

Więcej informacji: bip.poznan.pl

Autobusy i tramwaje

Swoje Biuro Rzeczy Znalezionych prowadzi również poznańskie MPK. Trafiają tam przedmioty pozostawiane przez nieuwagę w tramwajach i autobusach. Najczęściej to klucze, dokumenty (w tym legitymacje i karty PEKA), telefony, parasolki, rękawiczki i czapki, dziecięce maskotki. Przywożone są one z zajezdni, gdzie pojazdy kończą codzienne kursy, z Punktów Nadzoru Ruchu znajdujących się przy pętlach na "końcówkach" tras albo są przynoszone przez pasażerów, którzy je odnaleźli w pojazdach

Jeśli uda się ustalić nazwisko i adres właściciela - pracownik biura próbuje się z nim skontaktować. Jeśli się to nie uda - po trzech dniach znalezione dowody osobiste lub paszporty przekazywane są do Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, karty płatnicze - do właściwego banku, a karty PEKA do Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK Poznań mieści się przy ul. Głogowskiej 133. Czynne jest we wtorki i piątki w godzinach od 10.00 do 14.00. Telefon: 61 839 60 03.

Punkty Nadzoru Ruchu, gdzie również można szukać pozostawionej w pojeździe zguby, czynne zazwyczaj w godzinach od 6 do 22.30 - w zależności od punktu - i znajdują się przy pętlach/dworcach: Dębiec (tramwajowy), dworzec PKP (autobusowy), Franowo (tramwajowy), Górczyn (autobusowy i tramwajowy), Ogrody (tramwajowy), Rataje (autobusowy), Sobieskiego (autobusowy i tramwajowy), Starołęka (tramwajowy), Śródka (autobusowy).

Finalnie wartościowe i nieodebrane przez właścicieli rzeczy z Biura Rzeczy Znalezionych MPK w Poznaniu trafiają do biura w urzędzie miasta, które jest odpowiedzialne za rzeczy znalezione na całym terenie Poznania.

Metryczka

Odpowiedzialny za treść: Gabinet Prezydenta Miasta Poznania
Data wytworzenia informacji: 2022-08-11 00:00
Opis zmian: Publikacja informacji dla mieszkańca (Wprowadzenie informacji)
Opublikował(a): Hanna Waligóra
Data i godzina publikacji: 2022-08-11 08:45