Komunikaty Urzędu Miasta Poznania

Biuro Spraw Lokalowych


Znajdź komunikaty

Wydział/Jednostka publikująca

Biuro Spraw Lokalowych

Komunikat Termin ważności

Inauguracja programu mieszkaniowego "POZnań- i zamieszkaj"

Dzięki inwestycji na Strzeszynie powstanie ponad 550 mieszkań dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt i nie stać ich także na wysokie czynsze w najmie komercyjnym. Program kierowany jest również do osób, które nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują swoją przyszłość związać ze stolicą Wielkopolski.

W ramach I etapu inwestycji, którego zakończenie planowane jest na III kwartał 2024 r., powstanie 5 budynków z 199 mieszkaniami o powierzchni od 30 m2 do 65 m2 oraz 6 lokali usługowych. Dostępne będą mieszkania 1, 2, oraz 3-pokojowe, wykończone w standardzie "pod klucz" - gotowe do umeblowania i przyjęcia lokatorów. Prawie wszystkie lokale będą miały balkon. 20 z nich będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Budynki będą wyposażone w windę, wózkarnię, podziemną halę garażową oraz naziemne miejsca parkingowe. Na terenie osiedla dostępne będą zewnętrzne parkingi rowerowe. Planowana jest budowa placu zabaw oraz placu rekreacyjnego. W lokalach usługowych powstanie m.in. przychodnia lekarska oraz gabinet dentystyczny.

Na osiedlu PTBS, w ramach którego powstają mieszkania w programie "POZnań i zamieszkaj", znajdują się już żłobek i przedszkole, a w bliskim sąsiedztwie szkoła, sklepy spożywcze oraz punkty handlowo-usługowe.

Na Strzeszynie powstanie także nowa szkoła, która pomieści 32 oddziały szkolne i 8 przedszkolnych. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła w styczniu przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych tej ważnej inwestycji dla północno-zachodniego Poznania. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2023 rok, a zakończenie przed wrześniem 2025 r. 

W ramach II etapu programu "POZnań - i zamieszkaj"  mają powstać 353 lokale. Rozpisano już przetarg, który ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych. Nabór wniosków na mieszkania do tego etapu zostanie ogłoszony wiosną tego roku. 

Dużo chętnych na mieszkania na Strzeszynie 

Nabór do I etapu programu "POZnań i zamieszkaj" cieszył się dużą popularnością. Wpłynęło ponad 600 wniosków, z czego 330 spełniło kryteria formalne i zostało zakwalifikowanych do udziału w programie oraz wpisanych na listę najemców. 

Każdy, kto zdecydował się na udział w programie, ma zagwarantowaną stabilność i długotrwałość najmu - 15 lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata oraz umiarkowany, niższy od rynkowego czynsz. Obecnie trwają prace nad kalkulacją stawki czynszu, ale nie powinien on przekroczyć 24 zł/m2. Co więcej, wszystkie mieszkania są wykończone w standardzie "pod klucz" - gotowe do umeblowania i zamieszkania. 

Lokatorzy mogą wystąpić o dopłatę do czynszu w ramach Programu "Mieszkanie na Start". Chodzi o nawet 11 zł za m2 powierzchni mieszkania. Mają także możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego z Poznańskiego Centrum Świadczeń. 100% udziałów w Spółce PTBS, która realizuje program, posiada Miasto Poznań. Dzięki temu lokatorzy zyskują pewnego i transparentnego wynajmującego.

Aby dostać się do programu, przyszli najemcy muszą zapłacić za część kosztów budowy lokalu - maksymalnie 20 proc. wartości mieszkania. Kwota ta jest zwracana, jeśli ktoś zdecyduje się zrezygnować z wynajmu.

od 2023-01-17 do 2023-12-31