Pomoc dla pełnoletnich wychowanków.
Wydział/Jednostka prowadząca
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Wymagane dokumenty
- wniosek osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia zaopiniowany przez opiekuna usamodzielnienia,
- orzeczenie sądu opiekuńczego o ustanowieniu rodziny zastępczej lub umieszczeniu wychowanka w placówce,
- zgoda osoby podejmującej się funkcji opiekuna usamodzielnienia
- program usamodzielnienia,
- zaświadczenie potwierdzające miejsce zamieszkania wychowanka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej lub placówce,
- dowód osobisty (do wglądu),
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- zaświadczenie o dochodach rodziny.
Miejsce złożenia dokumentów
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Cześnikowska 18
60-330 Poznań
tel. (61) 878 1738
(61) 878 1810
(61) 878 1739
Opłaty
Wniosek oraz załączniki nie podlegają opłacie skarbowej.
Termin i sposób załatwienia
Wystawienie decyzji przyznającej pomoc poprzedzone jest przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego (jeżeli świadczenie przyznawane jest na podstawie ustawy o pomocy społecznej) i analizą dostarczonej przez wnioskodawcę dokumentacji.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2017r. poz. 697 z późniejszymi zmianami)
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2017r. poz. 1769 z późniejszymi zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie (Dz.U. z 2005 r., Nr 6, poz. 45 z późniejszymi zmianami)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie (Dz.U. z 2012r. poz. 954)
Tryb odwoławczy
Od decyzji administracyjnej przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za posrednictwem Dyrektora MOPR
Inne informacje
Osoba pełnoletnia opuszczająca dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zostaje objęta pomocą mającą na celu jej życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem przez pracę socjalną, a także pomocą:
1) pieniężną na usamodzielnienie;
2) pieniężną na kontynuowanie nauki;
3) w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym;
4) w uzyskaniu zatrudnienia;
5) na zagospodarowanie - w formie rzeczowej.
Pomoc pieniężna na usamodzielnienie i pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki przysługuje osobie, która przebywała w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii zapewniającym całodobową opiekę albo młodzieżowym ośrodku wychowawczym co najmniej rok.
Osobie opuszczającej, po osiągnięciu pełnoletności, rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną, w przypadku gdy umieszczenie w pieczy zastępczej nastąpiło na podstawie orzeczenia sądu:
1) przyznaje się pomoc na:
- kontynuowanie nauki,
- usamodzielnienie,
- zagospodarowanie;
2) udziela się pomocy w uzyskaniu:
- odpowiednich warunków mieszkaniowych,
- zatrudnienia;
3) zapewnia się pomoc prawną i psychologiczną.
Pomoc na kontynuowanie nauki, na usamodzielnienie oraz na zagospodarowanie jest przyznawana osobie usamodzielnianej, która przebywała w pieczy zastępczej przez okres co najmniej:
1) 3 lat - w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą spokrewnioną;
2) roku - w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą niezawodową, rodzinę zastępczą zawodową, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.
Do okresów pobytu w pieczy zastępczej wlicza się również:
1) okresy pobytu w domu pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz w schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, zapewniającym całodobową opiekę, i młodzieżowym ośrodku wychowawczym, jeżeli orzeczenie sądu o umieszczeniu w pieczy zastępczej nie zostało uchylone;
2) okres pobytu osoby pełnoletniej w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, na zasadach określonych w art. 37 ust. 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Metryczka
Opis zmian: Aktualizacja danych (Aktualizacja)
Opublikował(a): Łukasz Bielski
Data i godzina publikacji: 2019-09-05 15:15