Radny/Radna Miasta Poznania

Kadencja Rady Miasta Poznania

2006-2010

Janina Nowowiejska

Imię, nazwisko

Janina Nowowiejska

Funkcja

Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Nauki

Kontakt

606-297-427
Janina_Nowowiejska@um.poznan.pl

Życiorys

Urodziłam się 06.01.1944 r. w Poznaniu. Mój ojciec, z wykształcenia towaroznawca, został rozstrzelany przez hitlerowców 01.08.1943 r. w Warszawie za działalność konspiracyjną.
Moja matka, wieloletnia sportsmenka "Warty" Poznań, wraz z dwoma siostrami były wybitnymi lekkoatletkami Poznania. Po ukończeniu kariery sportowej przez wiele lat pracowała jako pracownik umysłowy w Urzędzie Miejskim oraz Urzędach Dzielnicowych w Poznaniu.
Ukończyłam Liceum Sióstr Urszulanek w Poznaniu a następnie Wydział Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Odbyłam aplikację radcowską i uzyskałam wpis na listę radców prawnych.
Od 1969 r. wykonywałam zawód radcy prawnego, m. in. przez 11 lat byłam radcą prawnym GEOPOZ-u (wówczas Przedsiębiorstwa Geodezyjno - Kartograficznego). W latach późniejszych pracowałam również jako radca prawny w spółkach prawa handlowego w Poznaniu.
W 1970 r. wyszłam za mąż, za Jana Bogusława Nowowiejskiego, artystę muzyka - pianistę, organistę i klawesynistę; syna kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, autora m.in."Roty", oratorium "Quo vadis", opery "Legenda Bałtyku".
Mam dwoje dorosłych dzieci. Syn Aleksander jest magistrem geografii, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Córka Bogna , magister sztuki, jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie organów. Obecnie studiuje muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz klawesyn w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ukończyła także podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od 1996 r. kieruję Towarzystwem im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu, początkowo jako wiceprezes, a następnie, od 2000 r., jako prezes zarządu. Jestem również członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania oraz Towarzystwa Przyjaciół Sołacza ,a także radną rady osiedla Sołacz.
Od 2002 r. jestem radną Rady Miasta Poznania.

Wybrana w okręgu Winogrady.

Liczba głosów

2184

Klub radnych

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej

Członek komisji

Historia zmian

udostępniający/wytwarzający: Beata Skrzypczak
ostatnia zmiana w dniu 2019-11-12 14:52 - upłynął ustawowy termin publikacji (Aktualizacja)