Komunikat: Nagroda artystyczna i stypendia dla młodych twórców w roku 2023 - WYNIKI

Wydział/Jednostka ogłaszająca

Wydział Kultury

Data obowiązywania

od 2023-06-29 do 2024-06-10

Treść

W roku 2023 Kapituła Nagrody Artystycznej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. Waldemara Kuligowskiego zadecydowała o wyborze prof. dr hab. Krzesimira Dębskiego do tytułu tegorocznego laureata Nagrody, uznając Jego "nadzwyczajne osiągnięcia artystyczne, współtworzenie poznańskiego środowiska muzycznego, w tym zwłaszcza lokalnego ruchu jazzowego"

Krzesimir Dębski to kompozytor, dyrygent orkiestrowy, pianista i wirtuoz skrzypiec jazzowych. W jego dorobku znajdują się 4 koncerty fortepianowe, 3 koncerty skrzypcowe, ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych, a także niemal 700 spektakli zagranych z kabaretem Tey. To jeden z największych innowatorów muzyki improwizowanej, który doskonale opanował i rozwinął elektroniczny język fusion, stając się fundatorem nurtu "young power" w polskiej muzyce jazowej. Komponował dla twórców teatru telewizji, tworzył muzykę do musicali, opery i dzieł animowanych, skomponował muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych. W 2000 roku zdobył nagrodę polskiej fonografii "Fryderyk" w kategorii "Kompozytor Roku", natomiast w 2007 roku serial Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo" z muzyką Krzesimira Dębskiego uhonorowaną nagrodą Emmy. W 2020 roku otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie kompozycja i aranżacja, jego specjalnością jest natomiast muzyka w mediach, ilustracyjna oraz filmowa.

Ponadto w roku 2023 Kapituła Nagrody Artystycznej Miasta Poznania zadecydowała o wyborze 10 laureatów/laureatek stypendium dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego z obszaru muzyki, sztuk wizualnych, teatru oraz animacji kulturalnej. Wśród laureatów i laureatek znaleźli się:

Milena Pioruńska za talent, aktywność i konsekwencję w pracy, za wybitne osiągnięcia i już - mimo młodego wieku - imponujący dorobek artystyczny.

Jacek Szygenda za swobodę, pomysłowość i ironię, z jaką portretuje postpandemiczny świat w ramach konwencji hiphopowej

Julia Hazuka w uznaniu dla wyraźnego własnego stylu, ponadprzeciętnych umiejętności warsztatowych (zarówno graficznych, jak i narracyjnych) oraz za fantastyczne poczucie humoru obecne w realizacjach filmowych kandydatki.

Nikodem Kluczyński za bogaty dorobek artystyczny, oraz liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych

Barbara Żołnierczyk za bogaty dorobek artystyczny i wybitne osiągnięcia konkursowe 

Michał Drozda za talent, pracowitość i konsekwencję w tworzeniu nieoczywistych utworów w rolach gitarzysty, kompozytora i producenta

Krzysztof Mętel za godną uwagi twórczość malarską oraz opiekę nad galerią Pani Domu.

Michał Obrębski za bogate i różnorodne osiągnięcia kompozytorskie, animacyjne oraz popularyzatorskie, służące zarówno edukacji muzycznej, jak i lokalnej społeczności skupionej wokół Domu Tramwajarza.

Marta Kaca za interdyscyplinarne działania kuratorskie, artystyczne, edukacyjne oraz animacyjne

Michał Sikorski za szczególne osiągnięcia aktorskie, w tym nagrodę za Debiut na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także za wyróżniająca się osobowość sceniczną, prezentowaną na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu 

Komunikat w dziale:

Metryczka

Odpowiedzialny za treść: Anna Mazur
Data wytworzenia informacji: 2023-06-29 00:00
Opis zmian: Wprowadzenie komunikatu (Aktualizacja)
Opublikował(a): Anna Mazur
Data i godzina publikacji: 2023-06-29 13:19